Není Cardboard jako Google Cardboard. Přesvědčte se!

Oproti loňskému roku, kdy počet brýlí na virtuální realitu byste spočítali pomalu na prstech jedné ruky, se s nimi v letošním roce doslova rozthl pytel. Zdaleka ne všechny zařízení jsou však dokonalé a některé jsou dokonce vyráběny a prodávány zcela nelegálně a někteří prodejci ve svých nabídkách dokonce veřejně klamou spotřebitele a porušují tak nejen zákon, ale také autorská práva. Co si budeme povídat, český spotřebitel často hledá podle nejnižší ceny a nehledí příliš na kvalitu výrobku, správnost uvedených údajů na e-shopech a vybírá podle obrázků. Ty ale mohou být často velmi zavádějící a i když vidíte u prodejce oficiální fotky Google Cardboard, příjde Vám nakonec nemilé překvapení v podobě nekvalitní kopie.

clanek 3

Zneužití autorských práv na českých e-shopech. Na obrázku je uveden oficiální Google Cardboard s originálním I/O potiskem. Ve skutečnosti Vám dojde ale něco úplně jiného.

Nejvíce na tento, dnes běžně rozšířený, nešvar doplácí samotný Google – otec projektu kartonových brýlí na virtuální realitu Google Cardboard. Aby bylo možné odlišit kvalitní a ověřené VR prohlížeče od levných napodobenin a kopií, vymyslel Google certifikát WWGC, neboli ¨Works With Google Cardboard¨. Jedná se o brýle, které jsou optimalizované pro aplikace na virtuální realitu, především tedy originální aplikaci Google Carboard. VR brýle, kterým byl tento certifikát udělen, prošly fyzickým testováním přímo v laboratořích Google, kde se prováděly různé testy na kvalitu optických čoček, konstrukční řešení a dalších vlastností brýlí. Držitelé certifikátu WWGC tak mohli být ještě donedávna na své výrobky velmi pyšní. V dnešní době však hodnotu certifikace degraduje fakt, že někteří prodejci tento certifikát umístili na své VR brýle bez toho, aniž by náročné podmínky pro certifikaci splnili.

Clanek 2

Zneužití autorských práv a neoprávněné použití WWGC certifikátu vede ke klamání spotřebitele a nekalé hospodářské soutěži.

V naší redakci jsme provedli zevrubnou analýzu zneužití tohoto certifikátu na českém trhu a za porušením autorských práv a plagiátorstvím jsme nemuseli chodit nikterak daleko. První nelegálně označené brýle na virtuální realitu jsme našli i u největších českých prodejců.

Podle našich informací se s tímto problémem Google snaží bojovat, aby situaci na trhu s virtuální realitou opět uvedl do správných kolejí. Ale bohužel je to spíše boj s větrnými mlýny, který se jím pravděpodobně nepodaří nikdy vyhrát.

Cílem tohoto článku je informovat běžné spotřebitele o těchto skutečnostech a bežné praxi na českých e-shopech a aby si na případné napodobeniny a falsifikáty dali pozor. Seznam certifikovaných brýlí na virtuální realitu naleznete na oficiálním webu Google Cardboard. Jiné, než zde uvedené brýle certifikaci WWGC nesplňují a jedná se tak o nelegální padělky.

Dobrou zprávou je, že Česká Republika bude mít brzy také vlastní oficiálně certifikované VR brýle inspirované Google Cardboard a tím jsou brýle českého výrobce PanoBoard, který na získání certifikace v současné době čeká.

Ne nadarmo se říká: “Dvakrát měř a jednou řež”, a v případě nákupu kartónových brýlí to v dnešní době platí dvojnásob. Takže honba za co nejnižší cenou certifikovaných brýlí, končí většinou tragédií v podobě nefunkční konstrukce, špatných čoček nebo nefunkčním kalibračním QR kódem. Proto doporučujeme se vždy dobře informovat o daných brýlích z vícero zdrojů tak, aby váš plánovaný výlet do virtuální reality neskončil pouhým zájezdem směrem do koše, jenž máte pod stolem.Pokračováním v prohlížení tohoto webu vyjadřujete souhlas o používání cookies Více informací

Náš web přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Zavřít